Spor Yaralanmalarının Önlenmesinde Doğru Beslenme Stratejileri

Spor Yaralanmalarının Önlenmesinde Doğru Beslenme Stratejileri

Sporcuların korkulu rüyası sakatlanmalar… Hangi spor dalında olursanız olun sporun kaçınılmaz bir parçasıdır. Birçok faktör, sakatlanmanın ortaya çıkmasında rol oynayabilir. Bunlardan bazıları sporcu kaynaklı(yaş, cinsiyet, vücut kompozisyonu, anatomik faktörler, geçirilmiş yaralanmalar vb.) nedenlerdir. Bir sporcunun tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak gerekli önlemleri alması durumunda spor yaralanmalarını büyük ölçüde önleyebilmesi mümkündür. Beslenme de bu faktörlerden biridir ve gerekli önem verildiği takdirde yaralanmaların önlenmesinde ve iyileşme sürecinin hızlandırılmasında sporcuya büyük avantaj sağlayabilmektedir.

Egzersizin vücuttaki tüm sistemler üzerinde olumlu etkileri mevcuttur. Ancak yüksek yoğunlukta yapılan egzersizler egzersizler vücutta oluşan reaktif oksijen türü miktarını arttırır ve bu da vücutta oksidatif stres oluşturur. Buna karşıt çalışan antioksidan enzimlerin düzeyi ise azalır. Bu durum egzersize bağlı gelişen yorgunluk, kas hasarı ve yaralanmaların oluşumunda anahtar rol oynamaktadır. Normal şartlarda vücudun antioksidan sistemi oluşan bu zararlı molekülleri yok eder. Ancak yoğun egzersizin serbest radikal oluşumunu arttırması vücutta bulunan antioksidanların kullanımını arttırır ve zaman içerisinde yeterli ve dengeli beslenme ile yerine konmadığı takdirde vücutta bir takım harabiyet ve yaralanmaların oluşumuna zemin hazırlar.Spor Yaralanmalarının Önlenmesinde Vücut Ağırlığı Ve Enerji Alımı

Spor yapan kişilerde enerji dengesi ve vücut kompozisyonu çok önemlidir. Vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla enerji alımı yağ olarak depolanmasına veya yetersiz alımı zayıflamaya dolayısıyla kas kaybına neden olur. Yağ oranının artması yani şişmanlama durumunda egzersiz sırasında kemik, eklem ve kaslara binen yük artacak; zayıflama durumunda ise kas gücü ve dayanıklılığı azalacaktır dolayısıyla her iki durum da yaralanmaya zemin hazırlayacaktır. Bu yüzden sporcunun uygun vücut ağırlığını koruması ve ihtiyaç duyduğu kadar enerji alması yaralanmaların önüne geçecektir.